Reklam
DOLAR: 3.97 TL
EURO: 4.90 TL

Sosyal Mühendislik Nedir

1 ay önce
62 kez görüntülendi

Sosyal Mühendislik Nedir
Reklam

Merhaba Arkadaşlar;

Bugünki Makalemizin İçeriği Sosyal Mühendislik İngilizce Tanımıyla “Social Enginer” Kısacası İnsanları Aldatma Sanatıdır. Günümüzde Siber Suçların Yaygınlaşmasıyla Beraber Sosyal Mühendislik Kavramı Dahada Popüler Bir Hale Gelmiştir.

Biraz Daha Sosyal Mühendisliğin Tanımını İrdeleyelim Bir Kaç Örnek Verelim; Bu Yöntem Temel Olarak İnsan ilişkilerini veya İnsanların Dikkatsizliklerini Kullanarak Kişi veya Kurumlar Hakkında Bilgi Toplamak, Bu Bilgileri Manipüle Ederek Amaçlanan Hedefleri Gerçekleştirmek. Günümüzde Bu Yöntemleri İstihbarat Birimleri de Çok Sıklıkla Kullanmaktadır. Mesela; Hedef Olarak Belirlediğiniz Kurumda İşe Başlayarak Sızma Girişimi, Çalışanlarla İkili İlişkiler Kurmak, Teknik Servis Yada Destek Alınan Bir Kurumdan Arıyormuş Gibi Görünerek Bilgi Almak, Hedef Kişiyle Samimiyet Oluşturmak, Zafiyetleri Hususunda Bilgi Edinmek vs.

Tabi Bu Yöntemler Hedef Kişiye ve Kuruma Göre Değişiklik Gösterir Ama Fikir Verebilmek Adına Bilinen ve Kullanılan En Etkili Yöntemleri Belirttim. Bu Yöntemleri Uygularken Elbetteki Büyük Bir Özgüveninde Olması Kesinlikle Şarttır. Mesela Bir Servisten Arıyor Gibi Görünmek Zordur, Akıcı ve Duraklamadan Konuşmanız Gerekir, Hedef Kişiyi Tesir Altına Almanız Gerekir, Duraksayarak veya Kekeleyerek Konuştuğunuzda Durumun Fark Edilme Olasılığı Yüksektir.

Sosyal Mühendislik He Ne Kadar İllegal İşler İçin Kullanılıyor Görünsede, Öyle Zamanlar Vardırki Legal İşler İçinde Kullanılabilir. Sadece Siber Dünyada Kullanılması veya Siber Eylemlerle İlişkilendirilmesi Bence Çok Yanlıştır. Bana Göre Sosyal Mühendislik, Sonu Görülmeyen Bir Okyanus Gibidir. Okyanusta Ne Kadar Çok İlerlerseniz Derinlik O Kadar Çok Artar, Sosyal Mühendislikte’de Ne Kadar Çok Düşünür ve Kurgulama Yaparsanız O Kadar Çok Yöntem ve Mühendislik Ortaya Çıkar.

Sosyal Mühendislik, Bilgi Almadan Tutunda, Firmaların Reklamlarına, Ürün Tanıtımlarına, İstihbarat Toplamaya, Siber Suçlara, Fikirsel ve İdeolojik Çatışmalara, Ülke Stratejilerine, İş ve Özel Hayata, Savaşlara Kadar Her Yerde Her An Kullanılan Bir Yöntemdir. En Önemlisi Doğru Zamanı Bekleyerek Sabırla Yapmaktır.

Bu Makalemizde Vereceğimiz Örnekler İçerisinde Daha Çok Siber Suçlar Kapsamına Giren Hacking Girişimlerinde Kullanılan Yöntemleri Sizlere Aktarmak Olduğu İçin İlerleyen Günlerde Siber Suçlarda Kullanılan Sosyal Mühendislik Yöntemlerinden Senaryolarıda Sizlerle Paylaşacam.

Sosyal Mühendislik Aslında Hacker‘ların Kullandığı Yöntemlerin Atası Olarak Bilinir Bir Nevi İlk Hack Atağı ve Yöntemidir. Sosyal Mühendisliğin Mucidi Olarak Kevin Mitnick Bilinir ve bu Alanda Yazdığı Kitapta Sosyal Mühendislikten Bahsetmiştir. Hayatını Okuyup İncelediğimiz Kadarı ile Girdiği Sistemlerin %80 nine Sosyal Mühendislik Yöntemleriyle Ulaştığını Görebiliriz. Kevin Mitnick Zamanında FBI Tarafından 1.Sırada Aranan Bilişim Suçlusu Haline Gelmiştir ve Yakalanmasında Başrol Oynayan Ünlü Güvenlik Uzmanı Tsutomu Shimomura Kevin ile Girdiği Mücadeleyi Anlattığı TakeDown Adlı Kitabında Özellikle Bu Yönteme Değinmiştir.

Sosyal Mühendislik Üzerine Yapılan Araştırmalarda Kadın Sesinin Erkek Sesinden Daha Şanslı Olduğunu Göstermiştir. Kısaca Sosyal Mühendislik Kişileri Kandırarak Elindeki Gizli Bilgileri Sorularla veya Farklı Yollarla Fark Ettirmeden elinden almaktır.

Hedef Sonuç İlişkilerinede Biraz Değinelim. Şöyleki Bir Kurumu Hedef Alan Bir Saldırganın Önceliği Suistimal Edebileceği Personellerdir. Biraz Daha Detaya İnelim.

1) Direkt ulaşılabilir personel (Servis elemanları, telefonlara yanıt veren çalışanlar): Kurumun dış yüzü olarak tanımlanabilecek, işi gereği müşteriler ve sağlayıcılarla iletişim kuran çalışanlar.

2) Önemli personel (Yöneticiler, gizli bilgiye erişim hakkı olan personel): Kurumdaki görevleri gereği zorunlu olarak ayrıcalıklı yetkiye sahip olan yada gizli bilgiye çeşitli nedenlerle erişim hakkı olan çalışanlar.

3) Sempati sahibi personel: Kurum içinde görevli olan, müşterilerine yardım ve destek için yetkisinden fazlasını ya da kurum içindeki itibarını kullanabilecek çalışanlar.

4) Destek ihtiyacındaki son kullanıcılar: Kurumun hizmetlerinden yararlandıklarından dolayı sistemlere erişimi bulunan fakat kurum hakkındaki bilgileri eksik olduğundan dolayı sistemlerle ilgili destek almaları gerektiğinde meşru destek personeliyle kötü niyetli saldırganı ayırt edemeyebilecek kullanıcılar.

5) Kandırılmış, aldatılmış ya da ikna edilmiş personel: Kurum içinde görevli olan ve kuruma ya da kurum çalışanlarına bağlılığı zayıflamış çalışanlar.

Saldıran profili ise, hedefe ve yönteme bağlı olarak değişebilir. Kullanıla gelen yöntemlerin bazıları şöyledir:

1) Otoriter yaklaşım: Yetkili, üst düzey yönetici ya da ayrıcalıklı müşteri olduğuna ikna etmek.
2) Yardım önermek: Destek ihtiyacındaki müşteri ya da çalışanları yetkili personel olduğuna inandırmak.
3) Benzerlik ve ortak noktalar bulmak: Çalışanla arasında çeşitli sanal sosyal bağlantılar (akrabalık, ortak meslek, ortak arkadaş, aynı çevre v.s.) oluşturmak.
4) Mukabele etmek: İstenen bir iyilik için bir karşılık önermek.
5) Bağlılık ve dürüstlüğü suistimal etmek: Kuruma bağlı çalışanı, saldıranın isteğini yapmaması durumunda kurumun zarar göreceğine ikna etmek.
6) Düşük bağlılıktan yararlanmak: Kuruma bağlılığı zayıf çalışanları ikna, aldatma ya da kandırma gibi yöntemlerle ayartmak.

Sosyal Mühendislik İçin Çok Fazla Şey Yazılabilir, Kurgulanabilir, Hayal Edilebilir. Bu Yüzden MAkaleyide Çok Fazla Uzatmak İstemiyorum. Sizin Uygulayacağınız Yöntem Hedefinizdeki Kişi veya Kurumun Durumuna Bağlıdır. Tamamen Dost Canlısı Sıcak Kanlı ve Güler Yüzlü Ancak İstikrarlı ve Kararlı Olmalısınız. Şunuda Unutmayalım Özgüveninizin Tavan Yapmış Olması da En Önemli Kuraldır.

Bu Makalemiz Sosyal Mühendislik Stratejisini Anlayabilmeniz İçin Yeterlidir. İlerleyen Günlerde Daha Çok Kullanılan Yöntemleri Senaryolar ve Başarı Öykülerini de Sizlerle Sitemiz Üzerinden Paylaşacam.

Başka Bir Makalede Görüşmek Dileğiyle.
Baki Muhabbetle
Allah’a Emanet Olun.

Makale: Ömer DURMUŞ Tarafından Yazılmıştır. Kaynak Belirterek Alıntı Yapabilirsiniz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık