Reklam
DOLAR: 3.92 TL
EURO: 4.84 TL

Eskişehirde Türk Dünyası etkinlikleri

4 yıl önce
71 kez görüntülendi

Eskişehirde Türk Dünyası etkinlikleri
Reklam

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği “Sokak Gösterileri” etkinlikleri kapsamında Karaçay – Malkar Halk Dansları topluluğu gösteri sundu.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın daveti üzerine şehre gelen ve hergün farklı bir alanda gösteri sunan Karaçay – Malkar Halk Dansları Topluluğu bir alışverişi merkezi önünüde düzenlenen programda sanhe aldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan dans grubunun eğitmenliğini üstlenen Mahmut Tavlan, AA muhabirine yaptığı açıklamada 18 kişilik genç bir ekip kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Topluluğumuzun en önemli özelliği Türkiye’de yaşayan Karaçaylılardan oluşuyor olması. Bizim atalarımız yıllar önce Karaçay’daki Rus zulmünden kaçarak Konya’nın Başhüyük Kasabasına yerleşmişler ve o günden bu yana içlerine hiç bir yabancıyı almayarak soyumuzu korumuşlar. Ekibimizdeki herkes Başhüyük Kasabasında yaşıyor. Ben de kasabamızda çiftçilikle uğraşıyorum. Dans konusunda özel bir eğitim almadım ama bu kültürle büyüdük ve yetiştirildik. Büyüklerimiz tarafından geleneklerimize sahip çıkmak amacıyla böyle bir dans grubu oluşturuldu biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Yöresel çalgıların da kullanıldığı etkinlik Karaçaylı sanatçı Zuhra Kabardikova’nın sahne almasıyla sona erdi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık