Reklam
DOLAR: 3.92 TL
EURO: 4.84 TL

Bilinçsiz Sosyalleşme ve Sosyal Medya Riskleri Nelerdir

1 ay önce
56 kez görüntülendi

Bilinçsiz Sosyalleşme ve Sosyal Medya Riskleri Nelerdir
Reklam

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün Sizlere Bilişim Dünyasında En Büyük Riski Oluşturan Sosyal Medya Hakkında Bir Makale Hazırladım. Hiç Düşünmediğimiz veya Olmaz Dediğiniz Bir Çok Riski Kendi Elimizle Ailemizin İçine Sokuyoruz. Ne Kadar Çok Sosyalleşirsek Risk O Kadar Çok Büyük Oluyor. Sosyalleşmek İyidir, Güzeldir Ancak Bilinçli Bir Şekilde Yapıldığında Güzeldir. Bilinçsiz Sosyalleşme Risklerini Madde Madde İnceleyelim.

Bilinçsiz Sosyalleşme Nedir?

Çok Güzel Bir Ata Sözümüz Var “Çoğu Zarar, Azı Karar.” Diye. Günümüzde İlk Öğretim Çağıyla Birlikte İnsanlar Sosyalleşme Gayretine Girer, Bu Gayret ve Çaba Kimi Zaman Çok Kötü Sonuçlar Doğurur. Yüzlerce Sosyal Platforma Üye Olma Çabaları, Üye Olurken Verilen Kişisel Bilgilerin Öneminin Farkındalığını Görmememize Neden Olur. Bu Gözden Kaçan Püf Nokta Kimi Zaman, Yıkılan Yuvalara, Kimi Zaman Kararan Genç Hayatlara, Kimi Zaman Cinayetlere Kadar Gider. Gelin Bu Makalemizden Sonra Ne Kadar Sosyalleştiğimizi Gözden Geçirelim ve Sosyalleşirken İkinci ve Üçüncü Kişilerle Paylaştığımız Bilgilerin Ne Kadarda Fazla Olduğunu Analiz Edip, Bu Durumdan Kurtulmaya Çalışalım. İşe Önce FaceBook, Twitter Gibi Sosyal Ağlardan Başlayalım.

Sosyal Medya Riskleri Nelerdir?

Arkadaşlar En Küçük Web Sitesinden Tutunda, Dünya Devi Olmuş Web Sitelerine Kadar Hemen Hemen Hepsinde Bir Üyelik Formu Vardır. Web Site Sahipleri Üyelik Formu Oluştururken Basit Forumlar Koyarlar, Adı Soyadı, Mail Adresi, şehir, yaşı vs. gibi. Bunu Basit Bir Halde Size Sunmalarının Sebebi Üyelik İşlemini Kolaylaştırıp “Bakın Biz Sizden Fazla Kişisel Bilgi Talep Etmiyoruz” İzlenimi Vermektir. Tabiki Bu Büyük Bir Yalandır.

Örnek Verelim; FaceBook Web Sitesine Girdiğinizde, 3 5 Tane Gerekli Bilgi Talep Eder. Toplasanız 30 veya 40 Sn. Gibi Bir Sürede Üyelik Oluşturabiliyorsunuz bu Basit Forumla. Üye Olduktan Sonra Sizden Talep Edilen Bilgiler En Riskli Bilgilerdir. Nelerdir Bu Bilgiler Bir Bakalım. Resim, Telefon, Şehir, Yaşadığınız Şehir, Yaşadığınız Mahalle, Doğum Tarihi, Hobileriniz, Dini İnancınız, Siyasi Görüşünüz, Uzmanlık Alanlarınız, Çalıştığınız İş Yeri, Tahsil, İlişki Durumunuz, vs. Bakın Aslında Facebook Bizden Ne Kadar Fazla Bilgi Alıyormuş Değilmi, Bu Bilgileri Bizden Alırken Hepsini Bir Anda Almıyor, Sizi Sıkmıyor Profil Oluştururken. Kısım Kısım Talep Ediyor. Bunada Örnek Verelim. Siz Güvenliğiniz İçin Telefon Numaranızı Vermiyorsunuz ve Bir Tanıdığınıza Arkadaşlık İsteği Gönderiyorsunuz, Bu İsteği Gönderirken Karşımıza Açılır Bir Pencere Çıkıyor, Arkadaşlık İsteği Göndermek İçin Lütfen Aşağıdaki Kodu Giriniz. Bu Yazının Altında’da Ufak Bir Not Var. Her Arkadaş Eklemek İstediğinizde Bu Kod Karşınıza Çıkacak Eğer Çıkmasını İstemiyorsanız Hesabınızı Telefon Numaranız İle Doğrulayın Diyor ve Bizi Telefonu Doğrulanmış Bir Üye Olmaya Zorluyor. Yada Bir Yazıya Yorum Yaptığınızda, Bir Resmi Beğendiğinizde Sık Sık Sizden Güvenlik Kodu Soruyor ve Aynı Yöntemle Sizi Telefon Onaylı Bir Üye Yapmaya Zorluyor.

Kimi Zamanda Karşımıza Açılır Pencereler Çıkartıyor, Diyorki Profilinizde Doldurmadığınız Alanlar Var, Bu Alanları Doldurun Yada Daha Kolay Menülerle Sizden Profilinizdeki Eksik Bilgileri Alma Yoluna Gidiyor. Netice Olarak Siz FaceBook’ta Vakit Geçirdikce, Paylaşım Yaptıkca Daha Doğrusu Sosyalleştikce FaceBook Verilerinizi Bilgilerinizi Kendi Veri Merkezinde Biriktirmeye Başlıyor. Şimdi Diyebilirsiniz Bana Birşey Olmaz, Ben Onların Oyununa Gelmem. Yada Bu Bilgilerimi Napacakki Diyebilirsiniz. Şimdi Birazda Bunlara Değinelim.

Web Tasarımcılar yada Web Site İşleriyle İlgilenenler Çok İyi Bilirler. Ama Ben Bilmeyenlerde Bu Makaleyi Okuyacakları İçin Daha Temel Düzeyde Anlatayım. Arkadaşlar, Facebook Elindeki İmkanlar Nedeniyle, Yetkilendirdiği Kişilere Sizin Bilgilerinizi Rahatlıkla Gösterir, Neticede Siz Üye Olurken ve Sonrasında Verdiğiniz Bilgiler, Veri Merkezinde Yada Veri Tabanında Kayıtlı, Bir Script Yani Kodlama Oluşturarak Sorgulama Yapabilir. Nasıl Yapar Anlatalım, Bir Program Kodlar ve Programı Veri Tabanına Bağlar, Programa Bir Komut Verir, Derki; Bana Türkiyede Yaşayan, Lise ve Üniversite Öğrencisi, Bayan, xx Siyasi Görüşünde, xx Hobileri Olan, İstanbul İlinde, xx Semtinde Yaşayan Kişilerin Telefon Numaralarını ve Ad Soyad Bilgilerini Listele Der. Program Komutu Alır ve Başlar Veri Tabanından Bu Özelliklerdeki Üyeleri Listelemeye. Bunu İsterse 3 4 5 6. Kişilerlede Paylaşabilir. Yada Bu Kişilerin Cep Telefonlarına Toplu Sms de Gönderebilir. Sms Gönderse Ne Olacak?

Bkn; Geçtiğimiz Günlerde Hindistanda Bangalore Kentinde Aynı Anda 30.000 Kişiye Atılan Tehtit Mesajında, İnsanlarda Korku ve Panik Yaratılarak, Herkesin Toplu Bir Şekilde Tren İstasyonlarına Yığılmasına İzdihama ve Can Kaybına Yol Açmıştır. Atılan Sms’ten Sonra Şehri Terk Eden Vatandaşlar Henüz Dönmemiştir.

Yukardaki Örnek Bizim İçin Şöyle Senaryolanabilir; Gezi Olaylarında Kitleleri Manipüle Etmek, Kışkırtmak İçin, 1 Mayıs Olaylarında İnsanları Bir Araya Toplamak İçin, veya Karşıt Görüşlü İnsanları Gaza Getirerek Çatışma Ortamı Yaratmek İçin Kullanılabilir.

Bunların Yanı Sıra, Siz Sıradan Bir FaceBook veya Twitter Kullanıcısı Olabilirsiniz, Zaman Zaman Ailenize Dair Mesajlar Resimler Paylaşırsınız, Bunlarıda Yine Sitenin Gizlilik Ayarlarında Sadece Arkadaşlarınıza Gösterirsiniz. Şifreniz Başkasının Eline Geçtiğinde Sizin Adınıza Başkalarına Cinsel İçerikli veya Tahrikkar Mesajlar Atabilirler. Fotolarınızı Alıp PhotoShop Yöntemiyle Cinsel İçerikli Bir Resme Dönüştürebilirler. Hani Bizde Bir Söz Vardır Çamur At İzi Kalsın Diye O Misal. Şöylede Olabilir, Siz Kız Arkadaşınızla veya Erkek Arkadaşınızla Mesajlaşırsınız, Bu Masjlar Başkalarının Eline Geçerek Birer Şantaj Aletine Dönüşebilir. Cinayet Sebepleri Boşanma Sebebpleri Olabilir.

Yukarıdaki Yazımda Anlayacağınız, Çoğu Zarar. Azı Karar Mantığını Benimsemiş Olmak, Herşeyi Dozunda ve Tadında Yaşamak Önemlidir. Ben Riskleri Örneklerle Anlattım Siz Kendinize Göre Uyarlayabilir, Tedbirlerinizi Alabilirsiniz. Örnekte FaceBook ve Twitter İçin Yazılarım Mevcut Ancak Bunu Her Üye Olduğunuz Siteye Göre Dikkate Alın.

Başka Bir Makalede Görüşmek Dileğiyle.
Baki Muhabbetle
Allah’a Emanet

Makale: Ömer DURMUŞ Tarafından Yazılmıştır. Kaynak Belirterek Alıntı Yapabilirsiniz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık